6 Zone Wall Mounted Voice Evacuation System Controller PAVA-6500
recorder, SD card, emergency microphone and fire alarm interface.
Download Annex
Description:
The PAVA-6500 wall mounted voice evacuation controller is EN54-16 certified public address & voice evacuation system .The all in one voice alarm & evacuation controller built-in remote PC software, zone paging controller, all main signal line monitoring, amplifier changeover, speaker line supervision, power supply monitoring and power amplifier, voice recorder, SD card, emergency microphone and fire alarm interface. The voice evacuation controller is innovated with DSP (digital signal processor) to ensure its hi-fi audio performance and superior signal processing in case of commercial announcement and emergency evacuation . Each controller built-in 6 zone speaker outputs, rated power output at 500W. The voice evacuation controller shall be pre-set through the supplied software over microphone number, zone number, zone loading, speaker monitoring, fire alarm mode, alert/EVAC message zone output, AC/DC etc, then synchronized the setting to master controller and router. The voice evacuation system is strictly follow the Construction products Regulation(EU)No 305/2011: EN54-16:2008 Voice Alarm Control and Indicating Equipment.
Feature:
  • EN54-16 certification No . I/ISEETC. 000620190305.
  • Digital wall mounted voice evacuation system all in one controller.
  • Auto broadcasting EVAC and alert 255 voice messages to pre-set zones .
  • Customized alert, evacuation & business message stored at SD card.
  • Up to 120 zones by cascaded more router P A V A -6500RT.
  • Support 32 units of remote paging microphone EVAC-500RM/EVAC-500FM/EVAC/500TM not over 600m.
  • Redundant network cabling backup through CAT6 cable loop connection.
  • 8 supervised control inputs & 8 control outputs, 1 fault, 1 reset & 1 EVAC relay outs.
  • Logs and fault events auto recording.
  • Built in 500W digital amplifiers & Intelligent 24V high-efficiency battery charger, can be auto charging when AC power supply is used
Specification:
Model
PAVA-6500
Description6 Zone Wall Mounted Voice Evacuation Controller
Rated Power Output 500W
Fireman Microphone5Mv, 600Ω
Line 1-2 Inputs385mV, 10kΩ balanced Combo XLR
Line 3-6 Inputs350mV, 10kΩ, RCA
Frequency Response80 Hz~2 0 kHz
THD<1% at RMS,1KHz
S/N Ratio>70dB
Speaker Output100V AB 6 zone speaker outputs
REC Output200mV
Control Input & Output
8 control inputs: Max 3.3V (voltage mode) or 0V closed contact;
8 control outputs: 0V closed contact; 1 fault, 1 reset & 1 EVAC relay outs
Event RecordHEX format, Nand Flash memory, events up to 1000 records, 10 years valid
Operation TempOperation Temp: +5℃ ~ +40℃; Store Temp: -20℃ ~ +70℃; Humidity: <95%
Power Consumption1000W
Power SupplyAC250V & 24V DC inputs, 50-60HZ
AC Fuse250V/ 8A, slow type and restorable fuse
Dimension583 ×193 .5 ×580 mm